Raspberry Pi 4 jako multimediální centrum

Pár slov, respektive pár vět, k nedávno zakoupenému Raspberry Pi 4 (u nás doma pracovně "malina"), které v současnosti slouží jako multimediální centrum. S čím se člověk potýká? Jaká má mít nováček jako já očekávání a co ho zklame?

Je to pár dní, co nám doma přistálo Raspberry Pi 4 (zkráceně RPi) Model B ve verzi se 4GB RAM. Je to dosud nejvýkonnější RPi a hned zezačátku musím uznat, že to je počítač hodný zakoupení. Proč?

Fakticky výkonnostně překonal můj starý notebook. Se čtyřmi jádry CPU, zvýšenou RAM apod. zvládá přechod od hračky pro geeky k poměrně responsivnímu desktopu. Není to jen marketingová obezlička, skutečně jsem si vyzkoušel, jak svižné RPi4 může být.

Můj prvotní cíl bylo sledovat video, případně poslouchat hudbu, takže jsou to fakticky nemalé nároky. Tento cíl jsem ozkoušel postupně na třech platformách/operačních systémech:

Raspbian

Oficiální distribuce založená na Debianu. Má velkou výhodu v tom, že RPi je na něm odladěné, takže vše běží jak má. Velmi lehký desktop environment pomáhá rychlé odezvě. Ovšem uživatelské rozhraní jsem nějak nemohl rozdýchat, takže díky NOOBS šel Raspbian do pozadí jako možnost při dualbootu.

Manjaro ARM

O poznání lepší bylo Manjaro, které přichází s už nakonfigurovaným XFCE4. Pacman mě zároveň stále přesvědčuje, že je to nejlepší balíčkovací systém na světě, taže teoreticky bych u Manjara zůstal. ALE!

Bohužel Manjaro ještě nezvládá grafickou akceleraci, takže na sledování videa to není úplně pravé ořechové...

LibreELEC

Jednodimenziální LibreELEC tak zůstal jako nejlepší varianta. GPU akcelerace funkční, díky přídavným modulům se dobře rozšiřuje o další funkcionality a navíc jeho uživatelské rozhraní (Kodi) je jednoduché, takže je přístupné i pro nelinuxové fanoušky.

Surová verze Raspberry Pi 4.

Fakticky by člověk měl uvažovat především o LibreELECu, pokud je jeho cíl sledování videa, ale mě stíhala i vidina, že bych mohl částečně používat RPi4 i jako desktop a sledovat přitom například i Netflix. Bohužel na RPi4 se vám to bez těžkého šťouchání do systému nepodaří: v Kodi se mi video Netflixu skrze zásuvný modul vůbec nespustí, v Raspbianu Chromium zakazuje playback.

Nedaří se to i přes "zaručené" postupy, které lze jednoduše vyhledat. Možná je to tím, že RPi4 je na trhu poměrně krátko a tyto cesty se teprve musí objevit.

Každopádně koupi RPi4 doporučuji. Je to levná cesta, jak si udělat z hloupé televize chytrou. Navíc díky Kodi můžete televizi ovládat mobilem a složky spravovat skrze SSH, SAMBA protokol nebo webového rozhraní z vlastního počítače.

Na závěr se ještě hodí podotknout, že se hodí investovat do celé Raspberry sestavy - tzn. case a nabíječka. RPi4 se sice napájí přes USB-C, ale každá nabíječka to nezvládá. Určitě se hodí zakoupit i klávesnici, bez níž byste operační systém(y) nenainstalovali a HDMI-microHDMI kabel pro připojení monitoru.

Další náhodné články